Ľudia si merajú teplotu zle

spot_img

Meranie teploty je pre nás všetkých nevyhnutnosťou. Zvýšená teplota alebo dokonca horúčka sú ukazovateľmi, ktoré nám značia, že s naším telom nie je niečo v poriadku. Zmerať teplotu správne ale vie iba málokto. Niektorí ľudia volia zlé miesta na meranie alebo nedokážu správne interpretovať nameranú teplotu.

Druhy teplomerov
Prvým krokom pred meraním teploty je výber najvhodnejšieho teplomera. V súčasnej dobe môžete voliť z klasických lekárskych pivničných, digitálnych, infračervených alebo iných. Líšia sa predovšetkým v miere jednoduchosti užívania, ale aj v presnosti. Sklenený teplomer má nízku obstarávaciu cenu a veľmi dlhú životnosť. Digitálny je jednoduchý na používanie a relatívne rýchly, ak siahnete po digitálnom bezkontaktnom, zvolíte rýchle a hygienické meranie, musíte ale starostlivo prečítať príbalový leták. Posledný teplomer je veľmi citlivý na jeho uchovávanie.

Normálna telesná teplota
Teplota tela sa bežne pohybuje medzi 36,8 a 37,3 °C. Horúčka začína na 37,8 ° C, v prípade merania v konečníku, alebo 38 ° C, pri bežných metódach merania. Ráno je teplota nižšia a s postupom dňa stúpa. Rozdiel môže byť spôsobom aj miestom, ku ktorému prikladáme teplomer.

Bazálna teplota
Tento údaj súvisí s telesnou teplotou, ktorú nameriame úplne zdravej osobe ihneď po vzbudení, 12 hodín po jedle, po výdatnom spánku, pred začiatkom akéhokoľvek cvičenia pri priemernej vonkajšej teplote. Pokiaľ svoju teplotu chcete pravidelne porovnávať, merajte ju vždy v rovnakom čase, za totožných podmienok, rovnakým teplomerom.

Meranie v podpazuší
Ak chcete merať teplotu v podpazuší, musí byť dobre vysušené. Umiestnite teplomer kolmo k telu, pažu pevne pritlačte. Hneď ako bude meranie ukončené, pripočítajte k výsledku 0,5 °C. Toto meranie nepatrí medzi najpresnejšie. Najvhodnejšie a najpresnejšie je u dojčiat.

Infračervená rýchlosť
Ak priložíte k čelu bezdotykový infračervený teplomer, bude meranie veľmi rýchle. Jeho citlivosť a presnosť sú ale v takom prípade veľmi vágne. Meranie môže byť ovplyvnené vonkajšími vplyvmi. Nie je odporúčané u dojčiat a detí. Pokiaľ chcete presné meranie, vyskúšajte meranie v uchu. Táto metóda je vhodná pre dospelých a deti od dvoch rokov, u menších detí môže byť výsledok skreslený malým sluchovodom.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora