Hrozná chyba, ktorú pri pití čaju robí takmer každý

spot_img

Z nejakého dôvodu sa ľudia domnievajú, že prakticky každý čaj je zdraviu veľmi prospešný. Ostatne, mnoho expertov konzumáciu čajov odporúča vo veľkom. Sčasti to určite súhlasí a čaje môžu prinášať najrôznejšie benefity. Ale ešte, než sa pustíte do ich pitia, by ste si vzhľadom na ne mali zhodnotiť svoj zdravotný stav.

„Ľudia sa často domnievajú, že keď je niečo prírodné, znamená to aj automaticky bezpečné a zdravé. Už si ale neuvedomia, že čaje rady reagujú s rôznymi liekmi a môžu mať veľmi vážne vedľajšie účinky pri rôznych chorobách, ale aj stavoch, ako je tehotenstvo,” vysvetlila odborníčka na slovo vzatá, diétologička Amber Trejo. Paradoxne ide pritom hlavne o bylinkové čaje, ktoré môžu spôsobiť problémy a ktoré pritom ľudia pijú preto, aby boli zdravší.

Čaj z gingko biloby
Pokiaľ si pripravíte čaj z gingko biloby, je to určite fajn, teda pokiaľ netrpíte poruchou zrážanlivosti krvi. Táto rastlina totiž zrážanlivosť krvi spomaľuje. Ak teda užívate niektoré lieky na riedenie krvi, radšej ho vôbec nepite. V kombinácii napríklad s aspirínom môže spôsobiť krvácanie.

Ženšenový čaj
Ak trpíte hlbokou žilovou trombózou, tento čaj by ste v žiadnom prípade piť nemali. Čaj zo ženšenu totiž zvyšuje zrážanlivosť krvi. Môže tiež znižovať účinnosť niektorých liekov proti rakovine.

Čaj z ľubovníka bodkovaného
Aj tento čaj by ste nemali popíjať v prípade, že užívate niektorý z liekov, s ktorými si príliš nerozumie. V tomto prípade ide o pomerne široké spektrum na čele s antidepresívami, antikoncepciou alebo liekmi na riedenie krvi. Poraďte sa radšej v lekárni alebo so svojím lekárom.

Zelený čaj
Bohužiaľ ani zelený čaj, ktorý je široko obľúbený, nie je v tomto ohľade z obliga, ba práve naopak. Niektoré štúdie poukazujú na skutočnosť, že si nerozumejú s radom liekov, predovšetkým tými, ktoré sa používajú pri kardiovaskulárnych chorobách alebo na vysoký krvný tlak.

Harmančekový čaj
Čaj z harmančeka lekárskeho je úplnou klasikou medzi bylinkovými čajmi. Je skvelý najmä v prípadoch, keď sa vám nedarí zaspať, prípadne vás trápi úzkosť. Pomáha aj s cukrovkou. Avšak práve u diabetikov môže dôjsť k tomu, že cukor v krvi zníži až príliš, čo nie je žiaduce a môže to spôsobiť nemalé problémy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora