Spoznajte znamenie, že trpíte nedostatkom horčíka

spot_img

Horčík, latinsky Magnesium, je minerál potrebný na správne fungovanie nášho tela. Pomáha svalom a nervom, reguluje krvný tlak a podporuje imunitný systém. Pomáha liečiť chronické ochorenia ako je Alzheimerova choroba, cukrovka 2. typu či kardiovaskulárne choroby. Pôsobí ako prevencia proti migréne, a dokonca dokáže zmierniť príznaky PMS. Je nezastupiteľný pre zdravú tvorbu kostí. Jeho nedostatok môžeme spoznať podľa nasledujúcich príznakov.

Zášklby a kŕče
Svalové zášklby, kŕče a tras môžu byť príznaky nedostatku horčíka. Pravdepodobne sú spôsobené zvýšeným prietokom vápnika do nervových buniek, čo prebudí svalové nervy. Pokiaľ kŕčmi trpíte, môžete skúsiť horčík vo forme potravinového doplnku, ale ani tak úspech zaručený nie je. Určité štúdie ukázali, že u straších dospelých táto liečba príliš účinná nie je, navyše je možné, že vaše problémy sú spôsobené inými príčinami.

Poruchy duševného zdravia
Podľa štúdií nízkej hladiny horčíky môžu za zvýšené riziko depresie a apatiu, v krajných prípadoch môžu viesť k delíriu a kóme. Objavujú sa dokonca špekulácie, že nedostatok horčíka vyvoláva úzkosti.

Osteoporóza
Ide o ochorenie zodpovedné za rednutie kostí, čo vedie k vyššiemu riziku zlomenín. Osteoporózu spôsobuje viacero faktorov – starnutie, nedostatok cvičenia, nízky príjem vitamínov D a K a tiež nedostatok horčíka. Ten je zodpovedný nielen za silu kostí, ale aj za hladinu vápnika v krvi (hlavný stavebný kameň kostí).

Telesná slabosť a únava
Pokiaľ je únava veľmi silná a pretrváva, môže ísť o nedostatok horčíka. Väčšinou je spojená aj so svalovou slabosťou. Napriek tomu treba na sebe vypozorovať aj iné príznaky, pretože únava a slabosť môžu znamenať prakticky akýkoľvek zdravotný problém.

Vysoký krvný tlak
Nízke hladiny horčíka spôsobené jeho nedostatkom v jedálničku môžu byť zodpovedné za zvýšený krvný tlak. Potravinové doplnky ho potom dokážu znížiť.

Okrem vyššie uvedených príznakov, môže byť nedostatok horčíka spôsobiť aj stratu chuti do jedla, nevoľnosť av závažnejších prípadoch aj astmu alebo srdcovú arytmiu (nepravidelnosť srdcového tepu).

Ako horčík prijímať?
Zaraďte do jedálnička mandle, kešu oriešky, špenát, strukoviny, semená, banán alebo avokádo. Pokiaľ tušíte, že dostatočné množstvo horčíka v strave neprijmete, môžete sa poradiť s lekárom a začať užívať potravinové doplnky. Len pozor na predávkovanie. Horčík, ktorý prijmeme z potravín nám uškodiť nemôže, telo ho vylúči v moči, ale nadmerné užívanie horčíka ako potravinového doplnku môže telu uškodiť. Ľudia, ktorí majú problémy s obličkami, by ho v tejto forme nemali užívať vôbec.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora